Lektura na lato

Dobre książki – blog poświęcony literaturze

Złote Miasto – dlaczego warto odwiedzić Pragę śladami Mariusza Szczygła?

Złote Miasto – dlaczego warto odwiedzić Pragę śladami Mariusza Szczygła?

Większość z nas przed wyjazdem w nieznane miejsce szuka wiedzy o danym mieście czy kraju w przewodnikach. Na rynku wydawniczym pojawia się ich bardzo dużo. “Osobisty przewodnik po Pradze” Mariusza Szczygła (https://www.taniaksiazka.pl/osobisty-przewodnik-po-pradze-mariusz-szczygiel-p-1373738.html), mimo że występuje tu słowo przewodnik w nazwie, przewodnikiem w klasycznym rozumieniu nie jest.

Praga nieoczywista oczami Mariusza Szczygła

Osobisty przewodnik po Pradze” jest 10 książką Mariusza Szczygła, która została napisana 20 lat po tym jak po raz pierwszy odwiedził stolicę Czech i z miejsca się w niej zakochał. Od tego czasu napisał kilka innych książek o Czechach, aż w końcu przyszedł czas na ten przewodnik. Jak twierdzi sam autor ta książka powstała ze zdenerwowania. Wielu znajomych i czytelników często pytało się go co warto robić w Pradze, gdzie się wybrać, co zobaczyć. Miał już dość tych pytań i napisał przewodnik, do którego jak twierdzi będzie mógł odsyłać osoby ciekawe Pragi. Ale dobrze wiadomo, że Mariusz Szczygieł nie byłby sobą, gdyby napisał klasyczny przewodnik. Autor pokazuje nam Pragę nieoczywistą, opisuje miejsca bliskie jego sercu, które nie znajdują się na utartych szlakach i nie trafia do nich przeciętny turysta. Jak przystało na nagradzanego reportera, Praga widziana jego oczami to nie tylko suche opisy, lecz także historia opisywanych miejsc i związanych z nimi ludzi, a także ciekawe rozmowy z Czechami i Czeszkami. Pełno tu dygresji, a w opisach nie zabrakło pięknego języka pełnego humoru i mądrości autora.Nawet znawcy Pragi twierdzą, że można tu znaleźć wiele nowych miejsc wartych odwiedzenia o których nie wiedzieli. Struktura książka i przedstawianych w niej miejsc jest jednak ułożona i użyteczna, znajdują się w niej mapy i adresy, więc można korzystać z niego chodząc ulicami Złotego Miasta. Dzięki temu można poznać Pragę z zupełnie innej perspektywy. Dodatkowego uroku książce dodają świetne zdjęcia omawianych miejsc autorstwa fotografa i reportera Filipa Springera.

Zdobywca Nike i znawce Czech

Mariusz Szczygieł znany jest czytelnikom jako znakomity dziennikach i reporter. W latach 1995-2001 był związany z telewizją Polsat gdzie współprowadził program “Na każdy temat”. Od kilkunastu lat współpracuje z Gazetą Wyborczą, gdzie publikuje felietony i reportaże. Uznanie czytelników przyniosły mu książki o Czechach, w tym najbardziej znana “Gottland” przetłumaczona na kilkanaście języków. Jest także redaktorem trzytomowej Antologii polskiego reportażu XX wieku. W 2019 roku zdobył Nagrodę Literacką “Nike” za tom reportaży “Nie ma”.

Kawa zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com