Lektura na lato

Dobre książki – blog poświęcony literaturze

Dzieje młodego czarodzieja w nowym ilustrowanym wydaniu!

Dzieje młodego czarodzieja w nowym ilustrowanym wydaniu!

Postaci Harrego Pottera nie trzeba nikomu przedstawiać. Młodociany czarodziej od 1997 roku podbija serca dzieci jak i dorosłych w powieściach J.K Rowling, które doczekały się głośnych adaptacji filmowych i teatralnych. Obecnie znajduje się już w kanonie literatury światowej i stanowi lekturę w niejednej szkole. Niedawno pojawił się na rynku pakiet Harry Potter z okładkami Jonny’ego Duddle’a. Tomy 1-7 tworzą spektakularna kolekcję dla koneserów dobrej literatury. Jeżeli myślisz, że książki o Harrym Potterze to rozrywka tylko dla dzieci, sprawdź sam i daj się porwać tej fantastycznej historii.

Nowe wydanie czarodziejskiej sagi

Seria Harrego Pottera składa się z 7 grubych tomów, które powstawały na przestrzeni 10 lat. Ich kolejne tytuły to:

  • Harry Potter i Kamień Filozoficzny.
  • Harry Potter i Komnata Tajemnic.
  • Harry Potter i Więzień Azkabanu.
  • Harry Potter i Czara Ognia.
  • Harry Potter i Zakon Feniksa.
  • Harry Potter i Książę Półkrwi.
  • Harry Potter i Insygnia Śmierci.

Doczekały się one nowego wydania z ilustracjami Jonny’ego Duddle’a, wielokrotnie nagradzanego grafika, znanego z ilustrowania literatury dziecięcej. Jego obrazki pojawiały się m.in. w powieściach Terry’ego Pratchetta, autora literatury fantasy. Bogate kolorystycznie i działające na wyobraźnię przedstawienia graficzne Duddle’a zainspirowały również wydawców Harrego Pottera do stworzenia nowej oprawy graficznej całej serii.

O czym jest Harry Potter?

Sama saga opowiada o losach osieroconego chłopca, który przejawia dziwne zdolności czarodziejskie, co z czasem okazuje się jego drogą do szczęścia. Harry opuszcza swoją dotychczasową rzeczywistość i udaje się do szkoły czarodziejów, Hogwartu, gdzie odnajduje swoją prawdziwą tożsamość i konfrontuje się ze swoją przeszłością związaną z jego tajemniczą blizną na czole, Lordem Voldemortem oraz śmiercią jego rodziców. W nowej szkole Harry poznaje ciekawe postaci, całą strukturę magicznego świata oraz nawiązuje przyjaźnie z młodymi czarodziejami, którzy staną się jego nieodłącznymi towarzyszami. Książka wprowadza nas także w świat magicznych stworzeń i przedmiotów o bogatym nazewnictwie, które tworzą wielobarwne tło dla całej historii. Perypetie Harrego są przeplatane walką dobra ze złem, opowieściami o odwadze, prawdziwej przyjaźni i bezinteresownej miłości. Każdy z tomów jest kontynuacją poprzedniej powieści, ale czytany samodzielnie również może stanowić wciągającą, niezależną historię.

Autorka sagi i okoliczności powstania magicznego świata

Autorka serii o Harrym Potterze, J.K. Rowling popełniła pierwszą powieść w dość trudnym dla siebie czasie, chorując na depresje kliniczną i wychowując samotnie swoją dotychczas jedyną córkę. Pomysł o stworzeniu świata czarodziejów pojawił się podczas oczekiwania na opóźniający się pociąg i jak głoszą przesłanki, pierwsze teksty były pisane na papierowych serwetkach. Sama autorka nie spodziewała się tak rekordowych efektów, które uczyniły ją jedną z najbogatszych osób w Wielkiej Brytanii. Była nauczycielka angielskiego, wykształcona na Uniwersytecie w Exeter stała się światowej sławy pisarką, która kryje się pod kilkoma różnymi pseudonimami. Niewątpliwie jej najbardziej osławionym dziełem jest właśnie saga o Harrym Potterze. 

Kawa zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com